Dovolená 2014 – Rašov

Strávili jsme vcelku příjemnou týdenní rodinnou dovolenou v Rašově na Tišnovsku, na Statku U Pepíka. Webová stránka slibovala uzavřený prostor, což je pro nás zásadní kritérium, neboť do naší rodiny patří dva velmi pohybliví retrievři.

Dalším zásadním kritériem je dostupnost internetu. Z toho se vyklubal poměrně nepříjemný zádrhel, protože místní Wifi pokrývala pouze prostor vně domu (anténa byla na střeše, namířená na sousední dům obývaný majiteli) a částečně jednu z obývacích místností. Jelikož jsme v místě používali vcelku pestrou směsici zařízení, namátkou iPhone 5S, Mac Book Pro, Dell NTB, Android Tablet a několik androidích smartphonů, troufám si tvrdit, že v připojovaných přístrojích problém nebyl. Konektivita byla dále zprostředkována UPC, podle opakovaných měření dosahovala necelých 2Mb pro download a lehce přes 1Mb pro upload. Připojení však bylo velmi nestabilní, ping na server google.com byl v řádu sekund a jeden až dva pakety z deseti končily time-out. Taková konektivita se hodí maximálně pro občasnou kontrolu mailu s tím, že je potřeba vyjít i se zařízením před dům.

Stanoviště pokryté wifi
Stanoviště pokryté wifi

Já jsem bohužel potřeboval dokončit nějakou práci přes VPN, připojovat se ke git serveru, nasazovat na WebLogic a pomocí SoapUI provolávat webové služby, což bylo velmi mírně řečeno velmi nepohodlné. Větu z odkazované webové stránkyNa statku je také možnost připojení na internet“ si vykládám trochu jinak. Ke cti paní majitelky je nutné uvést, že problém měla snahu řešit s dodavatelem připojení, její možnosti však byly v danou chvíli objektivně minimální. Jako alternativu bohužel nebylo možné použít pro plnohodnotnou práci mobilní připojení, které je v místě tragikomicky pomalé.

Výsledky měření rychlosti internetového připojení.
Výsledky měření rychlosti internetového připojení.

Statek je velmi prostorný. Skládá se ze dvou budov, v jedné z nich, původně obývací, se nachází čtyřlůžkový pokojík (jediný pokrytý wifi), místnost s kuchyňskou linkou a záchodokoupelna s vanou. Inzerovaný výčet pokojů by vlastně stál za mírné upřesnění: onen dvoulůžkový pokoj je totiž přepokojem čtyřlůžkového pokoje v této budově, navíc se jedná o kuchyňku, takže o jeho obyvatele bude během pobytu velmi intenzívně škobrtáno. Jestliže tedy inzerující text hovoří o tom, že statek je vhodný pro pobyt tří rodin, je to patrně právě z tohoto důvodu. Druhá budova je kompletně přestavěná hospodářská část stavení, obsahuje dva čtyřlůžkové pokoje, jeden větší, jeden o něco menší, samostatný záchod, koupelnu s vanou, sprchovým koutem, umývadlem a automatickou pračkou, komůrku s regálem zvanou šatna, velmi, velmi, velmi prostornou kuchyň s jídelním stolem, spíž a společenskou místnost se stolem pro cca deset lidí a televizí obřích rozměrů. Vaření se odehrává na sporáku se sklokeramickou deskou, kuchyň je vybavena vcelku obstojně, nechybí ani takové postradatelnosti jako palička na maso a váleček na nudle. Pánve jsou poněkud odlehčené, litoval jsem trochu, že jsem si společně s vlastním nožem, prkénkem a pár dalšími drobnostmi nepřivezl i vlastní pánev. K dispozici jsou dvě chladničky, jedna menší v lince a jedna standardní ve spíži.

IMG_0098 IMG_0096

V kuchyni jsme hned druhý den začali cítit poměrně silný odér. Tipovali jsme nějakou potravinu zapadlou v mezeře mezi linkou a chladničkou, odvážnější průzkum prostor spojený s odklopením soklu pod linkou a odtažením ledničky odhalil několik myších tělíček, z nichž jedno, ležící vedle kompresoru ledničky, bylo patrně příčinou zápachu. Za vstupní podmínku celé situace považuji podle mě vcelku nerozumné umístění myšího jedu pod linku, do prostoru vystlaného cihlami, odkud se uhynulá tělíčka špatně dostávají. Riziko otrávených myší potácejících se po ubytovacích prostorech navíc považuji za informaci, která se k nám měla už kvůli naší psí smečce dostat předem. Krátce před naším odjezdem začal zápach nabírat další dech, myší problém tedy patrně bude pokračovat.

Snad poslední výtka: všechny ubytovací místnosti trpí nedostatkem úložných prostor pro oblečení. Společná komůrka s regály pro dvě rodiny podle mě není dostatečná.

Kromě uvedených nedostatků je statek ideální místo pro dovolenou. Venkovní prostor je rozdělen průchozí stodolou, je tedy dost místa pro paralelní zábavy. Poprvé jsme měli k dispozici bazén a patrně ho zařadíme na check list svých požadavků. A budeme s sebou vozit i dost borové vody, abychom nevypadali jako laboratorní králíci trávící zbytky mizerných životů v solidní kosmetické firmě. Statek je plný míst pro posedávání či povalování – stoly ve stodole a v dost velkém zastřešeném prostoru pro grilování, venkovní altánek, zápraží. Skutečně není potřeba po sobě nikde šlapat.

IMG_0115 IMG_0071 IMG_0068 IMG_0060 IMG_0058 IMG_0053 IMG_0050

Shrnuto – nebýt chcíplých myší a omezeného připojení k internetu, asi bych tentokrát hlasoval jet tam příště znovu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..