Přesun kontaktů ze Samsung GT-B5722 do HTC Sensation pomocí Google Mail

Nedávno jsem si koupil HTC Sensation jako svůj první smartphone. Už první týden se dostavil známý pocit „jak jsem bez toho mohl žít?“. Jediné, co mi chybělo ke štěstí, byl telefonní seznam, který zůstával uhnízděn v mém dosavadním Samsung GT-B5722. Přišel čas se s tím vypořádat.

Rozhodl jsem se pro import kontaktů do Google Mail a následnou synchronizaci nechat na Androidu. Synchronizace nakonec proběhla pro mne zcela transparentně, takže se k ní v tomto textu už nehodlám vracet.

Google Mail umí importovat kontakty ve formátu CSV a vCard.

Dostat kontakty ze Samsungu je možné pomocí Samsung Kies (celá akce proběhla na Windows 7), a to ve třech formátech – vCard, CSV a nějaký od pohledu proprietální formát, který jsem se rozhodl pro tuto chvíli ignorovat.

Export kontaktů do CSV v Samsung Kies vyrobí nikoli překvapivě CSV soubor. Jeho import do Google Mail proběhl bez chyb, výsledek však nebyl použitelný. V seznamu kontaktů jsem viděl pouze jejich názvy a veškeré údaje byly uloženy v poznámce ve formátu položka: hodnota. Sice přehledně odřádkované, ale k ničemu. Předpokládal jsem, že Google Mail očekává jiné názvy sloupců v CSV souboru. Pomocí exportu tentokrát kontaktů uložených v Google Mail jsem si vytvořil referenční vzorek a jal se je porovnávat. Otevřel jsem oba soubory (export ze Samsung Kies a export z gmailu) v Libre Office a shledal, že se skutečně liší. Záhlaví souboru ze Samsungu začínalo „Skupina“,“Příjmení“,“Název“,“Zobrazit název“,“Přezdívka“,“Zobrazit název(Příjmení)“, …, záhlaví souboru z gmailu pak Name,Given Name,Additional Name,Family Name, … Upravil jsem názvy několika sloupců v exportu ze Samsungu podle vzoru gmailu a pokusil se soubor importovat. Výsledek byl stejný jako při předešlém pokusu. Rozhodl jsem se tedy CSV prozatím opustit a zkusit to jinak.

Export do vCard v pojetí Samsung Kies vyprodukuje do cílového adresáře soubory .VCF pro každý exportovaný kontakt, i když formát vCard dovoluje uložit kontakty i do jednoho souboru. Dané chování Samsung Kies je patrně reakcí na skutečnost, že MS Outlook neumí hromadné vCard soubory importovat. Jednotlivé vCard soubory by v této fázi bylo možné importovat do gmailu, letmou kontrolou jsem však zjistil, že takhle šílený ještě nejsem. Na několika diskusích jsem objevil náznaky toho, že gmail by se mohl umět vypořádat s vCard soubory zabalenými do jednoho zip archivu, experimentálně jsem však ověřil, že neumí. Jistým překvapením bylo, že pokus o import nevyprodukoval žádné hlášení o chybě. Dostal jsem se tedy před nutnost vyrobit si z několika set vCard souborů jeden. Windows bohužel samy o sobě neobsahují žádné utility pro práci s textovými soubory, sáhl jsem tedy po prověřených UnxUtils, které ve složce usr\local\wbin\ obsahují program cat. Takže samotné spojení proběhlo pomocí cat *.VCF > moje.vcf. Ani se mi nechce popisovat, jak hladce import do gmailu proběh. Možná bych tu měl poznamenat, byť s rizikem pomíjivosti té skutečnosti, že import se v gmailu provádí skokem do kontaktů z rozbalovacího menu Pošta a následným použitím akce Import… z rozbalovacího menu Více, které se nachází nad seznamem kontaktů. No prostě se to dá najít.

Mám-li tedy shrnout přesun kontaktů mezi Samsungem a gMailem do několika bodů, zde jsou:

  1. export pomocí Samsung Kies do vCard (.vcf)
  2. spojení exportovaných vCard souborů do jednoho (cat *.VCF > moje.vcf)
  3. import spojeného vCard souboru do kontaktů gMail

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..